Кожен другий українець ризикує залишитися без пенсії: чому і як з цим боротися

Пенсійний фонд продає стаж українцям за двома схемами. Перша — для тих, хто запізнився, пенсійний вік уже на носі, а стажу критично не вистачає. У такому випадку чиновники пропонують заплатити за ті роки, коли українець офіційно не працював. Натомість цей період порахують у стаж. Один місяць коштуватиме 1638 грн (якщо купувати зараз). А от за рік доведеться заплатити 19,6 тис. грн. З огляду на те, що частина українців отримує пенсію до 1,5 тис. грн, не всім вигідно скористатися такою можливістю.

Для прикладу. Наступного року українцеві виповнюється 60 років, але при цьому у нього є лише 24 роки стажу. Щоб вийти на пенсію «вчасно», потрібно мати щонайменше 26 років стажу. Менше, ніж за півроку доопрацювати не вийде, тому є два виходи. Або вийти на пенсію у 63 роки (ті, хто в 2019-му виходять на заслужений відпочинок і мають від 16 до 26 років стажу, отримають пенсію на три роки пізніше).

Або ж один раз купити одразу два роки (24 місяці). За діючої мінімалки вони коштуватимуть 39,3 тис. грн. Вартість місяця обраховується за формулою: 22% помножити на мінімальну зарплату і помножити на два. Тобто, заплативши 39,3 тис., можна буде отримувати пенсію на три роки раніше (у 60 замість 63 років). Правда, якщо зазначену суму розділити, і без пенсії можна буде щомісяця витрачати 1096 грн. Якщо ж пенсія буде значно вищою, є сенс купувати стаж.

Експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова вважає, що легше цю суму інвестувати і примножити самостійно, замість того, щоб віддавати їх державі. Але трапляються й винятки. Якщо для пенсії у 60 років не вистачає одного-двох місяців, куди вигідніше купити їх. Наприклад, наступного року українцеві виповниться 60. Йому не вистачає два місяці. Якщо не купити стаж, на пенсію можна буде вийти у 63 роки, а якщо заплатити 3276 грн, то отримати виплату можна буде вчасно. Навіть із мінімальною пенсією без урахування підвищення за ці три роки, заплативши трохи більше 3 тис., можна буде отримати більше 54 тис. грн.

Друга схема придбання стажу вигідна тим, хто вчасно задумався про пенсію. Наприклад, українець офіційно не працює (займаєтеся вихованням онуків), 60 років йому виповниться у 2022-му. До цього моменту за законом він повинен мати щонайменше 30 років стажу.

Але зараз у нього є тільки 27 років. Щоб напрацювати ще три, потрібно або офіційно працевлаштуватися, або ж подати заяву у Пенсійний фонд про добровільну сплату мінімального внеску — 22% від мінімалки. Нині це 819 грн. Якщо другий член сім’ї заробляє і може покрити такі витрати, не працюючи три, роки, можна платити 22% від мінімальної зарплати і вийти на пенсію вчасно. До того ж, у будь-якому випадку розмір пенсії щонайменше вдвічі перевищуватиме щомісячний внесок на неї.

Джерело

Для продолжения статьи перейдите на следующую страницу в низу: