Кожен другий українець ризикує залишитися без пенсії: чому і як з цим боротися

В Україні поступово збільшуються вимоги до стажу для виходу на пенсію. З кожним роком все більше 60-річних не зможуть вчасно вийти на заслужений відпочинок.

Для тих, хто заробляє за кордоном, займається вихованням дітей або офіційно не працевлаштований, у Пенсійному фонді пропонують два способи придбання стажу.

Як порахувати, скільки треба стажу

Погана новина — вимоги до стажу будуть рости щорічно аж до 2028-го і з часом тільки половина українців зможуть її виконати. Тобто майже кожен другий буде виходити на пенсію в 63 або 65 років. Хороша новина — стаж підвищують поступово і ще є час офіційно влаштуватися на роботу й почати платити внески. Отже, щоб вийти на пенсію, потрібно виконати наступні вимоги (дивіться інфографіку).

Для пенсії у 65 років потрібно щонайменше 15 років стажу (норма не змінюється). З наступного року для пенсії у 63 треба мати від 16 років стажу (до 2028-го щорічно норма буде збільшуватися на 12 місяців), для пенсії у 60 років — від 26 років із наступного року (щорічно, протягом 10 років, норма буде збільшуватися на 12 місяців).

У Міністерстві соціальної політики підрахували, що в 2028-му тільки 55% виконають вимоги щодо стажу. Решта працюватимуть до 63 і 65 років. Тобто кількість українців пенсійного віку, але без пенсій, буде рости з кожним роком.

Число тих, хто вийде на пенсію у 65 років, майже не зміниться за 10 років. Якщо цьогорік таких буде 4%, то через 10 років — лише 5%. Пов’язано це з тим, що мінімальні вимоги для отримання пенсії у 65 років не змінюються — досить відпрацювати лише 15 років. У той же час кількість українців, які вийдуть на пенсію «вчасно», скоротиться із 70% до 55%.

Два способи: коли вигідно купувати стаж

Для продолжения статьи перейдите на следующую страницу в низу: